Oprawa obrazów

Oprawa obrazów

Wybór ramy to nie tylko wybór koloru i materiału. Przed wyborem odpowiedniej ramy warto poświęcić czas na ocenę obrazu, biorąc pod uwagę, w jaki sposób rama może nie tylko zaprezentować dzieło sztuki najefektywniej, ale także chronić ją przed uszkodzeniem i degradacją. Ważne jest również, aby zastanowić się, gdzie powiesimy obraz: czy będzie on wisieć w salonie w tym samym miejscu przez wiele lat, czy będzie wisieć w domu lub w galerii, czy będzie musiał podróżować? Wszystkie te pytania prowadzą nas do wyboru właściwej ramy do obrazów.
Styl obrazu powinien sugerować styl ramy. Na przykład, malarstwo okresowe lub klasyczne dzieło doskonale pasuje do ponadczasowej, tradycyjnej, eleganckiej ramy z listkami ze złotem lub do przystojnej drewnianej ramy z drewna orzechowego lub mahoniowego. Lżejsze, eteryczne lub bardziej abstrakcyjne obrazy mogą wyglądać lepiej w eleganckich, mniej wyrafinowanych ramach. A dla obrazów, które są pomiędzy tymi stylami, istnieją ramy pośrednie – te, które łączą elementy tradycyjnego i współczesnego.
Jednakże współczesne malarstwo wiszące w tradycyjnym pomieszczeniu nie musi mieć tradycyjnej ramy; ani tradycyjne malarstwo we współczesnym pokoju nie potrzebuje współczesnej ramy. I nie wpadnij w pułapkę, wybierając ramę, aby pasowała do innych, które już masz w swojej kolekcji; jedne z najpiękniejszych grup obrazów przedstawiają różne style, rozmiary i wykończenia ram.
Dobra rama może całkowicie zmienić odbiór obrazu. Dobrze wykonana oprawa obrazów, powinna oferować tzw. efekt wow. Kiedy po raz pierwszy zobaczysz pracę, która została oprawiona dobrze, powinieneś być natychmiast zaintrygowany samym obrazem. Jeśli rama obrazu ma niewielką niedoskonałość lub lekką nierównowagę kolorów, może to spowodować inny odbiór obrazu. Chodzi tu przede wszystkim o harmonię.

Dodaj komentarz

Close Menu