Płyty ognioodporne

Płyty ognioodporne

Budując swój wymarzony dom, należy dokładnie rozważyć, jakie materiały do jego wzniesienia będziemy stosować. Gdy myślimy o suchych zabudowach, czyli o materiałach do wykańczania wnętrz, powinniśmy wybrać odpowiednie płyty gipsowe. Wznosząc ścianki działowe, okładziny ścienne, sufity podwieszane czy poddasza mamy do wyboru płyty gipsowe o różnych właściwościach.
Na rynku dostępne są płyty standardowe, płyty wodoodporne, płyty ognioodporne, płyty odporne na uderzenia i wstrząsy.
Wybierając płyty o specjalnych właściwościach, powinno się zwrócić szczególną uwagę na normy, jakie te płyty spełniają.
W przypadku płyt ognioodpornych mówimy o klasie reakcji na ogień danego rodzaju płyty. Oznaczane są w tym wypadku trzy czynniki: pierwszy z nich określa klasę podstawową, mówiącą o tym, w jaki sposób materiał przyczynia się do rozwoju pożaru, drugi mówi o reakcji na ogień płyty, czyli określa ilość wydzielanego dymu podczas palenia się płyty, trzeci czynnik określa ilość wytwarzanych podczas pożaru kropel lub cząsteczek powodujących rozprzestrzenianie się ognia.
W przypadku płyt wodoodpornych sprawdzamy stopień wodoodporności płyt w procentach. Mamy tutaj do wyboru płyty zwykłe do pomieszczeń o wilgotności nieprzekraczającej 70% oraz płyty impregnowane specjalnym środkiem, które mają zastosowanie w pomieszczeniach o wilgotności do 85%.
Na rynku polskim jest wielu producentów płyt gipsowo-kartonowych, a wśród nich firmy Knauf, Rigips, Nida (Siniat), Norgips, Fermacell (Xella). Niektóre z firm wprowadziły na swoich stronach internetowych kalkulatory, dzięki którym klient może przeprowadzić kalkulację cenową i materiałową systemów do suchej zabudowy.

Dodaj komentarz

Close Menu